Czy witamina-C może zastąpić codzienne ćwiczenia?

Udostępnij

Korzyści z witaminy C jest wiele: Ochrona przed niedoborami układu odpornościowego, chorobami układu sercowo-naczyniowego, problemami z oczami, problemami zdrowotnymi w okresie prenatalnym, chorobami oczu, a nawet zmarszczkami skóry. Ale ostatnie badania wydają się wskazywać, że codzienne suplementy witaminy C mogą mieć korzyści sercowo-naczyniowe podobne do regularnych ćwiczeń dla osób dorosłych z nadwagą i otyłością.

Dorośli z nadwagą i otyłością wykazują podwyższoną aktywność endoteliny, (ET)-1, białka zwężającego małe naczynia krwionośne. Ta wysoka aktywność ET -1 sprawia, że ich naczynia krwionośne stają się mniej wrażliwe na zapotrzebowanie na przepływ krwi i zwężają się, zwiększając ryzyko chorób naczyniowych.

Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, wykazało, że gdy dorośli z nadwagą lub otyłością przyjmowali codziennie 500 mg suplementu witaminy C uwalnianego w czasie, ich poziom endoteliny-1 został obniżony do poziomu podobnego do tego, jaki występuje u osób, które przez pięć do siedmiu dni w tygodniu spacerują energicznie przez 40 do 60 minut. ET-1 jest białkiem, które jest odpowiedzialne za zwężenie tętnic.

Naukowcy stwierdzili, że suplementacja witaminy C "stanowi skuteczną strategię stylu życia w celu zmniejszenia ET -1 -mediated zwężenie naczyń u dorosłych z nadwagą i otyłością".

Ale to nie znaczy, że zapadasz się z powrotem w kanapę rano i wieczorem, unikając wszelkich ćwiczeń. Wyniki badań dotyczą bardzo specyficznej ścieżki fizjologicznej w bardzo specyficznym podzbiorze ludzi - otyłych i z nadwagą. Potrzeba znacznie więcej badań, zanim pracownicy służby zdrowia będą mogli podjąć decyzję o wprowadzeniu witaminy C do planów leczenia.

To powiedziawszy, zwiększenie spożycia witaminy C prawdopodobnie nie zaszkodzi, jeśli uzupełni się je ćwiczeniami. Tak więc zażywaj swoją dzienną dawkę. Istotne jest, aby spożywać dużo pokarmów bogatych w witaminę C każdego dnia, ponieważ witamina ta jest rozpuszczalna w wodzie i niewiele jest przechowywanych w organizmie. Zalecane zapotrzebowanie u dorosłych wynosi 40mg dziennie. Nadmierne spożycie, przekraczające 1000 mg, może mieć szkodliwe skutki i może prowadzić do bólu brzucha i biegunki. Umieść na swoim talerzu następujące produkty, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z witaminy C: owoce cytrusowe, czerwona papryka, brokuły, papaja, truskawki, guawa, agrest, kalafior, ananas, kiwi i pomidory.

Bądź fit z HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tagi: dietahealthifymeWitamina CWitamina C - pokarmy bogate w witaminę C

Komentarze (0)

Zostaw komentarz