I myślałeś, że utrata wagi zależy tylko od tego, co jesz?
Eksperci uważają, że utrata wagi może zależeć nie tylko od tego, co jesz, ale także od tego, kiedy jesz. Jedzenie śniadania w dni powszednie o 7 rano, a w weekendy o 10 rano może powodować "metaboliczne opóźnienie odrzutowe", czyli zjawisko, które może zaburzać zdolność organizmu do metabolizowania pożywienia.
Badania, przeprowadzone przez naukowców z Salk Institute w La Jolla w Kalifornii, ujawniają, że metaboliczne jet lag może być częścią przyczyny przyrostu masy ciała i epidemii otyłości. Solidny metabolizm jest kluczem do pozostania w formie, z ludźmi na całym świecie próbuje sposobów, aby zwiększyć ich metabolizm.
Naukowcy próbują teraz monitorować liczbę godzin ludzie jedzą-każdego dnia, za pomocą aplikacji, która śledzi, kiedy i co jesz. Próbują również dowiedzieć się, czy ograniczenie czasu jedzenia w ciągu dnia może prowadzić do utraty wagi.
Większość z nas ma tendencję do jedzenia w ciągu 14-16 godzin - zaczynamy od pierwszego posiłku w ciągu dnia, gdy wstajemy, a kończymy na przekąsce późno w nocy. Badania wykazały również, że jedzenie tak dużej ilości w ciągu dnia może również zaburzać zdolność organizmu do metabolizowania pokarmu.
Wstępne badania pokazują, że ograniczenie liczby "godzin jedzenia" z 14 do 10 może prowadzić do utraty wagi, poprawy snu i ogólnego zadowolenia. Pomimo braku zmniejszenia liczby kalorii!
Regularne jedzenie późno w nocy może mieć również ogromny wpływ na przybieranie na wadze.
Przez długi czas wierzyliśmy, że kaloria jest kalorią bez względu na to, kiedy ją spożywasz. Jednak nawet Akademia Żywienia i Dietetyki (Academy of Nutrition and Dietetics) stwierdziła ostatnio, że "...w oparciu o pojawiające się badania... pora posiłku może mieć potencjalnie wpływ".
Badania konsekwentnie pokazują, że kiedy jedzenie jest spożywane późno w nocy - czy to po kolacji, czy poza zwykłym cyklem snu i czuwania - organizm jest bardziej skłonny do przechowywania tych kalorii w postaci tłuszczu i przybierania na wadze, a nie spalania ich jako energii. Poza przyrostem wagi, jedzenie poza normalnym rytmem może prowadzić do podwyższenia poziomu cukru we krwi i zwiększyć ryzyko chorób przewlekłych.
Dwa badania - przeprowadzone na The University of Murcia w Hiszpanii - również powiązały czas jedzenia z problemami z wagą. Jedno z badań, opublikowane w 2013 r., wykazało, że "jedzenie w późniejszych godzinach sprawia, że ludzie tracą mniej wagi i wolniej". Kiedy uczestnicy badania jedli późno, nie byli w stanie metabolizować węglowodanów tak dobrze, jak wtedy, gdy jedli wcześniej. Mieli również obniżoną tolerancję glukozy, co może prowadzić do cukrzycy.
Wyraźnie widać, że późne jedzenie negatywnie wpływa na powodzenie terapii odchudzającej. Czy nie nadszedł czas, by skrócić czas między posiłkami i ograniczyć je do 10-godzinnego okna?
Komentarze (0)