Diet Soda może prowadzić do przedawkowania śmieciowego jedzenia

Udostępnij

Kto nie był tam i nie zrobił tego: Zamówił dietetyczny napój gazowany, aby utrzymać kalorie w ryzach? A potem zmienił dietę, zamawiając frytki lub skrzydełka z kurczaka?

Nowe badanie, które przeanalizowało zwyczaje żywieniowe ponad 22 000 dorosłych, wykazało, że ludzie, którzy wybierają napoje dietetyczne, mogą zrekompensować brak kalorii w swoich napojach poprzez przedawkowanie żywności, która jest naładowana cukrem, sodem, tłuszczem i cholesterolem.

Badanie, przeprowadzone na University of Illinois w Urbana-Champaign i opublikowane w Science Daily, zbadano 10 lat danych z National Health and Nutrition Examination Survey. Porównano spożycie przez uczestników dyskrecjonalnej żywności i pięciu rodzajów napojów - napojów dietetycznych lub bez cukru, napojów słodzonych cukrem, kawy, herbaty i alkoholu. Żywność uznaniowa to żywność, która nie jest wymagana przez organizm człowieka, ale urozmaica dietę. Pomyśl o pokarmach o dużej gęstości energetycznej i ubogich w składniki odżywcze, takich jak lody, czekolada, ciastka, ciasta i frytki.

Badanie wykazało, że spożycie alkoholu wiązało się z największym wzrostem dziennego spożycia kalorii (384 kalorie), następnie napojów słodzonych cukrem (226 kalorii), kawy (108 kalorii), napojów dietetycznych (69 kalorii) i herbaty (64 kalorie).

Badanie wykazało, że podczas gdy osoby pijące kawę i napoje dietetyczne spożywały mniej kalorii niż osoby preferujące alkohol lub napoje słodzone, otrzymywały one większy procent swojego dziennego spożycia kalorii z dyskretnych produktów spożywczych. To odkrycie sugeruje możliwy efekt kompensacyjny.

Naukowcy uważają, że osoby spożywające napoje dietetyczne "czują się usprawiedliwione jedząc więcej, więc sięgają po babeczkę lub paczkę chipsów". A może, aby poczuć się usatysfakcjonowanym, czują się zmuszeni do zjedzenia większej ilości tych wysokokalorycznych pokarmów". A może wybierają napoje dietetyczne, aby zrekompensować sobie pobłażanie niezdrowej żywności.

Badanie wykazało, że napoje dietetyczne i alkohol były związane ze zwiększoną konsumpcją kalorii wśród osób z największym wykształceniem i najwyższymi dochodami. Otyli dorośli, którzy pili napoje dietetyczne, spożywali więcej kalorii w dyskretnych pokarmach, podobnie jak uczestnicy o normalnej wadze, którzy pili napoje słodzone cukrem.

Wyraźnie widać, że przejście na napoje dietetyczne nie pomoże kontrolować wagi, jeśli nie zwracasz uwagi na ilość i jakość spożywanych pokarmów.

"Jeśli ludzie po prostu zastąpią napoje dietetyczne napojami słodzonymi cukrem, może to nie przynieść zamierzonego efektu, ponieważ mogą po prostu zjeść te kalorie zamiast je wypić" - napisali badacze. Zalecają oni, aby ludzie uwzględniali spożycie kalorii "zarówno z napojów, jak i z uznaniowych produktów spożywczych, ponieważ oba te produkty dodają kalorii - i prawdopodobnie wagi - do organizmu".

Bądź fit z HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tagi: zawartość kalorii w dietetycznym napoju sodowymkalorie w dietetycznych napojachdietetyczna koksikiet pepsidiet soda