4 najczęstsze mity dotyczące odchudzania

Udostępnij

Dieta bez węglowodanów? Reżim poprawiający metabolizm? Eksperci HealthifyMe obalają najczęstsze błędne przekonania na temat utraty wagi.

    Żadnych węglowodanów po 6/7/8pm

Każda osoba - niezależnie od tego, czy chce schudnąć, czy nie - musi mieć jakieś makroskładniki we wszystkich posiłkach, nawet w kolacji. Problem z węglowodanów w nocy jest zwykle z ludzi, którzy jedzą słabo w ciągu dnia i kończy się binge eating w nocy. Pominięcie śniadania i zjedzenie obiadu o niskiej wartości odżywczej przekłada się na ciężką kolację, której należy unikać. Nie ma potrzeby unikania węglowodanów. Wystarczy spożywać równomiernie rozłożone w ciągu dnia posiłki pełne wszystkich składników odżywczych. Organizm potrzebuje węglowodanów do funkcjonowania w nocy, więc nie pozbawiaj go ich.

    Metabolizm obniża się z wiekiem i nic nie można z tym zrobić

Przyrost masy ciała wraz z wiekiem nie może być przypisany wyłącznie do wieku. Dzieje się tak z powodu utraty mięśni, która jest częścią procesu starzenia się. Większość ludzi nie robi nic, aby zapobiec tej utracie mięśni, dlatego czują, że ich metabolizm zwalnia i przybywa im kilogramów. Osoba wykonująca ćwiczenia siłowe, utrzymująca mięśnie i stosująca odpowiednią dietę może utrzymać wysoki metabolizm w miarę starzenia się.

    Picie wody pomaga w utracie tłuszczu

Powszechnie uważa się, że picie wody pomaga obniżyć procent tłuszczu w organizmie, a tym samym wspomaga utratę wagi. Być może pomysł ten pochodzi od ludzi, którzy zastąpili słodkie napoje wodą i stwierdzili, że nie przybrali na wadze. Nie ma jednak naukowego uzasadnienia ani badań, które łączyłyby picie wody z utratą wagi.

    Jedz tyle zdrowej żywności, ile chcesz, a i tak schudniesz

Utrata wagi zależy od ilości kalorii w stosunku do ilości kalorii na zewnątrz. Więc nawet jeśli posiłki są tak zdrowe, jak mogą być, palowanie na oliwie z oliwek, brązowy ryż, orzechy mogą dodać do spożycia kalorii, jeśli oznaczają spożycie węglowodanów ponad kalorii spalonych. Spożywanie zdrowych posiłków w dużych ilościach w żaden sposób nie zapobiegnie przybieraniu na wadze.