5 pranajam, które powinieneś włączyć do swojego codziennego planu fitness

Udostępnij

Świat zwraca się ku jodze ze względu na liczne korzyści, jakie ten sposób życia oferuje. Ale joga może zrobić o wiele więcej, niż tylko podkręcić twój metabolizm, poprawić trawienie i pomóc pozbyć się objawów PMS. Ponieważ obchody Światowego Dnia Jogi dobiegają końca, zostawiamy cię z pięcioma pranajamami, które musisz włączyć do swojego codziennego życia. Wykonywane regularnie, pomogą ci pokonać stres, zrelaksować się, uspokoić umysł i zadziałają jako środki zapobiegawcze.

1. ANULOM-VILOM

Znana również jako Nadi Shdodhana (naprzemienne oddychanie przez nozdrza)

Jakie ma działanie?

Ta pranajama pomaga unormować ciśnienie krwi, wspomaga oczyszczanie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca i może również poprawić wzrok.

Zrób to

Zamknij oczy i usiądź w Padmasanie. Użyj prawego kciuka, aby zamknąć prawe nozdrze. Wdychaj powoli przez lewe nozdrze, nabierając tyle powietrza, ile możesz, aby wypełnić płuca. Wyjmij kciuk z prawego nozdrza i zrób wydech. Podczas wydechu, użyj środkowego palca, aby zamknąć lewe nozdrze i wykonaj wdech prawym nozdrzem. Wyjmij kciuk z prawego nozdrza i zrób wydech.

Powtórzenia Wykonuj przez 2-5 minut.

2. BHRAMARI

Nazwa tej pranajamy wywodzi się od Bhramari, czarnej indyjskiej pszczoły. Wydech przypomina typowy dźwięk brzęczenia pszczoły!

Co to daje?

Może natychmiast uspokoić twój umysł i jest jednym z najlepszych ćwiczeń oddechowych, ponieważ oczyszcza umysł z frustracji, niepokoju, gniewu i wzburzenia.

Wykonaj to

Zamknij uszy kciukami i połóż palce wskazujące na skroni. Zamknij oczy trzema pozostałymi palcami. Delikatnie wdychaj powietrze przez nos i przytrzymaj przez kilka sekund. Trzymając usta zamknięte, wydychaj wydając szumiący dźwięk.

Powtórzenie 5 razy

3. UJJAYI PRANAYAMA

Znana również jako zwycięski oddech lub oddech oceanu, ta technika oddechowa obejmuje miękki syczący dźwięk podczas wdechu.

Co to robi?

Wibracje dźwiękowe, które są częścią tej pranajamy wyostrzają skupienie umysłu, mogą pomóc w leczeniu tarczycy i zmniejszeniu chrapania.

Zrób to

Rozpocznij od naturalnego wdechu i wydechu. Pochyl głowę w dół, blokując swobodny przepływ powietrza i wdychaj powietrze tak długo, jak możesz, wydając dźwięk z gardła. Przytrzymaj przez 2-5 sekund. Zamykamy prawe nozdrze prawym kciukiem podczas wydechu i wydychamy powietrze przez lewe nozdrze.

Powtórzenie 10-12 razy w czasie, który potrzebujesz.

4. KAPALBHATHI

Znana jako technika oddychania świecąca czaszką, to silne ćwiczenie głębokiego oddychania jest dla większości z nas synonimem Baba Ramdev!

Co ono robi

Ta pranajama może poprawić funkcjonowanie wszystkich narządów jamy brzusznej, redukuje tłuszcz z brzucha, prowadzi do szybkiej utraty wagi i równoważy poziom cukru w organizmie.

Zrób to

Ta technika oddychania obejmuje pasywny wdech i aktywny wydech. Wykonaj normalny wdech, wdychając tyle powietrza, ile możesz, i mocny wydech. Podczas wydechu staraj się jak najmocniej przyciągnąć mięśnie brzucha do kręgosłupa.

Powtórzenia Wykonuj przez 2-5 minut.

5. BHASTRIKA

Ćwiczenie siłowego oddychania oczyszcza układ oddechowy i charakteryzuje się dźwiękami przypominającymi płomień palący się pod piecem.

Co to daje?

Wykonuj tę technikę oddychania, aby wzmocnić płuca, spalić nadmiar tłuszczu, poprawić sprawność fizyczną i umysłową oraz oczyścić drogi oddechowe.

Zrób to

Weź głęboki wdech, wdychając tyle powietrza, ile możesz, i rozszerz brzuch. Wydychaj powietrze z siłą i staraj się wciągnąć pępek w kierunku kręgosłupa.

Powtórz przez 1-2 minuty, a następnie odpocznij przez chwilę.

Pranajamy wykonuj siedząc w Sukhasanie, czyli pozycji skrzyżowanych nóg. Trzymaj plecy prosto i oczy zamknięte. Myśl o pozytywnych myślach i skup się na oddechu. W miarę regularnego wykonywania tych ćwiczeń zwiększaj liczbę cykli.

Przed wykonaniem jakichkolwiek ćwiczeń głębokiego oddychania zawsze skonsultuj się z lekarzem. Może on odradzić wykonywanie niektórych z nich, jeśli cierpisz na jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Tagi: codzienny fitnessfitnessfitnessplanpranayamayogayoga asanasyoga w życiu codziennym