Stań w obronie swojego zdrowia

Udostępnij

Jeśli przyjąłeś do swojego stylu życia credo "mów jak chodzisz", oto kolejna zmiana stylu życia, którą musisz rozważyć. Zamień biurko na stół do pracy na stojąco.

Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Loughborough University i University of Leicester wykazały, że w typowym tygodniu pracy ludzie spędzają średnio 5 godzin i 41 minut dziennie, siedząc przy biurku.

Takie ciągłe siedzące zachowanie, w połączeniu z ogólną skłonnością do unikania ćwiczeń, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Spędzanie zbyt długiego czasu w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia.

Eksperci sugerują, że stojące biurka - biurka do pracy przyszłości - mogą być jednym ze sposobów walki ze złymi skutkami siedzącego trybu życia.

Korzyści płynące z pracy na stojąco były w ostatnich miesiącach przedmiotem wielu badań.

Badania wykazały, że długie spacery i dłuższe godziny pracy w pozycji stojącej mogą obniżyć wskaźnik masy ciała i sprawić, że będziemy bardziej odporni na stres. Praca stojąca poprawia również poziom cukru we krwi, tłuszczów we krwi i obniża poziom cholesterolu.

Osoby pracujące w pozycji stojącej odnotowały również więcej energii i większe zaangażowanie we współpracę ze współpracownikami, a także lepszą postawę i siłę rdzenia.

Badanie Australian Diabetes, Obesity and Lifestyle Study, w którym wzięło udział 782 uczestników w wieku od 36 do 80 lat, wykazało, że zastąpienie dwóch godzin dziennie siedzenia chodzeniem lub staniem wiąże się z obniżeniem wskaźnika BMI o średnio 11 procent i zmniejszeniem obwodu talii o 7,5 procent.

Nie jest jednak łatwo przyzwyczaić się do pisania na klawiaturze w pozycji stojącej. Nie wtedy, gdy jesteś przyzwyczajony do długiego siedzenia przez cały dzień.

Eksperci zalecają, aby zacząć od rutyny, która przeplata stanie z siedzeniem. Noś wygodne buty, spaceruj podczas przerwy na kawę i organizuj spotkania na stojąco. Postaraj się siedzieć przez 20 minut, stać przez osiem minut i spacerować przez dwie minuty co pół godziny.

Czy nie nadszedł najwyższy czas, abyś stanął w obronie swojego zdrowia?

Zyskaj formę dzięki HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tags: korzyści płynące z pozycji stojącejBMIDiabetesexerciseStanding table