Jak zrezygnować z menu dla dzieci

Udostępnij

Menu dla dzieci. Wystarczy, żebyś oszalał. Zazwyczaj jest to ponury asortyment paluszków z kurczaka, cheeseburgerów, hot-dogów, makaronów i sera - niezależnie od kuchni restauracji. Włoska restauracja? Burgery. Meksykańska? Mac i ser. To rozczarowujące, że jako kultura oczekujemy tak niewiele od naszych dzieci.

Nie zrozumcie mnie źle: Mój drugoklasista nadal czasami zamawia z menu dla dzieci. Nie jadamy zbyt często poza domem, więc nie mam nic przeciwko takim potrawom od czasu do czasu. Ale chcę też wychować dzieci, które nie boją się próbować nowych potraw i dobrze się czują poza strefą komfortu, jaką jest paluszek kurczaka.

You might also like: Jak wychować żądnych przygód zjadaczy

Jeśli i ty masz taką nadzieję, oto pięć strategii, które mogą ci w tym pomóc.

Jak uniknąć menu dla dzieci

Poproś o wszystkie zwykłe menu.

Kiedy Twój kelner wręczy Twojemu dziecku kolorowe menu pełne postaci z kreskówek jedzących cheeseburgery i popijających poncz owocowy, może być trudno odmówić. Kiedy będziesz siedzieć, poproś o wszystkie normalne menu. Jeśli Twoje dziecko zwykle lubi łamigłówki i zajęcia z menu dla dzieci, przynieś ze sobą małą książeczkę z zadaniami i kredki.

Potraktuj to jako wybór dla "dużego dziecka".

Przekaż dziecku, że wybieranie z normalnego menu oznacza, że dorasta i robi więcej rzeczy dla dużych dzieci. Ta taktyka świetnie się sprawdziła w przypadku mojego starszego dziecka. Wyjaśniłam mu, że z wiekiem zmieniają się jego gusta i woli bardziej skomplikowane potrawy i smaki. To coś, na co się złapał i teraz nosi jak odznakę honoru.

Niech to będzie przygoda.

Kilka lat temu rozmawiałam z moimi dziećmi o tym, że w nadchodzącym roku zamierzamy spróbować wielu różnych kuchni. Wspólnie zrobiliśmy burzę mózgów i wymyśliliśmy te, które już jedliśmy - włoską, meksykańską, chińską - i te, których moglibyśmy spróbować - japońską i francuską. Teraz mój starszy syn prowadzi w głowie listę tego, co już jedliśmy i czego musimy jeszcze spróbować. Oczywiście, ważne jest również, aby podkreślić, że kiedy próbujesz kuchni, powinieneś ją faktycznie zjeść (nie paluszki z kurczaka!).

Zamawiaj dania do dzielenia się.

Restauracje azjatyckie są do tego idealne, ponieważ stół może dzielić kilka dań. Albo znajdź danie, którym chcesz się podzielić z dzieckiem i zapytaj, czy można je rozłożyć na dwa talerze (z mojego doświadczenia wynika, że wiele restauracji chętnie to robi). Porcje w restauracjach i tak są zazwyczaj zbyt duże dla jednej osoby. Upewnij się, że Twoje dziecko będzie mogło wybrać jedno z dań, które zamówisz dla stołu.

Rozważ bufety.

To doskonała okazja, aby zachęcić dziecko do spróbowania nowych rzeczy bez konieczności podawania pełnego dania. Na przykład, kuchnia indyjska jest czymś, co zaczęliśmy odkrywać jako rodzina (mój mąż ją uwielbia, ja wciąż jestem letnia). Lokalna restauracja indyjska organizuje weekendowe bufety, na które planujemy zabrać dzieci, abyśmy wszyscy mogli spróbować różnych rodzajów dań.

I pamiętaj: Możesz myśleć, że twoje dzieci będą zadowolone tylko z jedzenia z menu dla dzieci, ale mogą cię zaskoczyć. Moje mają przy wielu okazjach! (Czytaj: Co mnie nauczyło o karmieniu dzieci zamówienie tłustych krążków cebulowych)

Jak Ty radzisz sobie z menu dla dzieci, kiedy Twoja rodzina jada poza domem?

Jak WYRZUCIĆ menu dla dzieci:

Click To Tweet