Prawda o owocowych przekąskach

Udostępnij

Owocowe przekąski są stałym elementem lunch boxów i torebek z prezentami na imprezy. Pojawiają się na boiskach piłkarskich i są uwielbiane przez dzieci (tak, w tym moje). Ale jak na coś, co nazywa się "owocem" i "przekąską", są one również bardzo przereklamowane. Oto trzy największe błędne przekonania na temat owocowych przekąsek - i co WSZYSCY rodzice powinni wiedzieć o tych wszechobecnych małych woreczkach:

Mit nr 1: Owocowe przekąski są zdrowe.

Oto lista składników popularnej marki owocowych przekąsek, na której froncie pudełka widnieją superbohaterowie:

Syrop kukurydziany, Cukier, Koncentrat puree z jabłek, Woda, Modyfikowana skrobia kukurydziana, Żelatyna, Zawiera 2% lub mniej kwasu cytrynowego, Witamina C (kwas askorbinowy), Naturalne i Sztuczne Aromaty, Żółty 5, Czerwony 40, Cytrynian sodu, Niebieski 1.

Oto lista składników dla Gummy Bears:

Syrop Kukurydziany, Cukier, Żelatyna, Dekstroza, Kwas Cyt rynowy, Skrobia Kukurydziana, Sztuczne i Naturalne Aromaty, Frakcjonowany Olej Kokosowy, Wosk Carnauba, Powłoka Wosku Pszczelego, Sztuczne Barwniki Żółty 5, Czerwony 40, Niebieski 1.

Widzisz jakieś podobieństwa?

  • Oba mają dwie formy dodanego cukru (syrop kukurydziany i cukier) jako pierwsze dwa składniki - co oznacza, że są to składniki w największych ilościach
  • Oba zawierają sztuczne aromaty i konserwanty
  • Oba zawierają trzy rodzaje sztucznych barwników spożywczych

Widzisz jakieś różnice?

  • Owocowe przekąski mają dodatek witaminy C. Ale pamiętaj: Dzieci w wieku 4-8 lat potrzebują zaledwie 25 miligramów witaminy C dziennie - to ilość zawarta w 3 średnich truskawkach LUB około ćwiartce pomarańczy. Innymi słowy, witamina C nie jest bardzo trudna do zdobycia.
  • Przekąski owocowe zawierają koncentrat przecieru jabłkowego, co pozwala na umieszczenie na opakowaniu informacji "wyprodukowano z owoców". Ale pamiętaj o tym: Koncentrat owocowy jest w rzeczywistości bardziej jak źródło dodanego cukru niż rzeczywisty owoc.

Mit #2: Przekąski owocowe to owoce.

Tak, niektóre przekąski owocowe są produkowane z sokiem owocowym, ale nie w znaczących ilościach. Niektóre przekąski owocowe są zrobione z koncentratu soku owocowego, który jest bardziej słodzikiem niż prawdziwym owocem. Przekąski owocowe nie powinny być traktowane jako porcja owoców. Nie zawierają one błonnika charakterystycznego dla owoców. Nie mają też konsystencji owoców. Dzieci, które pochłaniają owocowe przekąski nie uczą się więc lubić owoców. Uczą się lubić gumy do żucia.

Owocowe przekąski uczą Twoje dziecko lubić gumy do żucia, a nie prawdziwe owoce. Kliknij, aby Tweetnąć

Mit #3: Owocowe przekąski są nieszkodliwe.

Owocowe przekąski, podobnie jak inne rodzaje cukierków do żucia, przyklejają się do zębów. Bakterie w jamie ustnej żywią się tymi cukrowymi resztkami, wytwarzając kwasy, które mogą powodować próchnicę. Owocowe przekąski są również pełne dodatku cukru. Zwróć uwagę, ile dokładnie znajduje się go w jednej małej torebce:

Czy domowe przekąski owocowe są zdrowe?

W sieci można znaleźć mnóstwo przepisów na owocowe przekąski domowej roboty. Jasne, mają one prostsze listy składników i są w porządku dla okazjonalnych smakołyków (na tym blogu mam przepisy na domowej roboty owocową skórę).

Ale pamiętaj, że te same problemy istnieją: Domowej roboty przekąski owocowe nadal będą przyklejać się do zębów, tak jak pakowane rodzaje. Nie są one również odpowiednikiem prawdziwych owoców, nawet jeśli są zrobione z prawdziwych owoców, i uczą dziecko lubić gumisie, a nie całe owoce.

Czy powinieneś dawać swojemu dziecku owocowe przekąski?

Wiem, że owocowe przekąski nie znikną w najbliższym czasie i wiem, że dzieci je lubią. Więc jeśli masz zamiar je kupić...

  • Zastanów się nad wyborem produktów bez sztucznych barwników spożywczych. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że te barwniki mogą mieć wpływ na zachowanie niektórych dzieci (przeczytaj: Czy sztuczne barwniki spożywcze są bezpieczne dla dzieci?)- a poza tym, te barwniki po prostu nie są konieczne. Kilka marek, w tym Annie's i Mott's, używa soków owocowych lub warzywnych do barwienia swoich owocowych przekąsek.
  • Traktuj je jak deser. Pakujesz je do lunchu dziecka? Pomiń ciasteczko. Dajesz dziecku możliwość wyboru słodkiego przysmaku po obiedzie? Owocowe przekąski powinny być na równi z cukierkami czy lodami.
  • Poproś dziecko, aby po ich zjedzeniu wypiło lub wymyło wodę, aby pozbyć się lepkiej pozostałości na zębach.
  • Upewnij się, że w porze przekąsek o wiele częściej podajesz dziecku prawdziwe owoce niż owocowe przekąski.