Cukrzyca jest poważnym, ale powszechnym schorzeniem. Jeśli masz cukrzycę, musisz kontrolować poziom cukru we krwi i regularnie go monitorować, aby mieć pewność, że mieści się on w docelowym zakresie.
Istnieje kilka rodzajów cukrzycy, choć główne dwa typy to cukrzyca typu 1 i typu 2. Różnią się one w zależności od tego, co je wywołuje.
Objawy cukrzycy mogą pojawić się nagle lub diagnoza może być dla Ciebie zaskoczeniem, ponieważ objawy występowały stopniowo przez wiele miesięcy lub lat.
Objawy ostrzegawcze cukrzycy
Objawy cukrzycy mogą występować z czasem lub mogą pojawić się szybko. Różne typy cukrzycy mogą mieć podobne lub różne znaki ostrzegawcze. Niektóre z ogólnych objawów ostrzegawczych cukrzycy to:
- ekstremalne pragnienie
- suchość w ustach
- częste oddawanie moczu
- głód
- zmęczenie
- drażliwe zachowanie
- niewyraźne widzenie
- rany, które nie goją się szybko
- skóra, która swędzi lub jest sucha
- infekcje drożdżakowe
Inne objawy ostrzegawcze typu 1
Cukrzyca typu 1 jest zazwyczaj diagnozowana u dzieci i młodych dorosłych, choć może wystąpić w każdym wieku. U dziecka mogą wystąpić następujące dodatkowe objawy:
- nagła, niezamierzona utrata wagi
- moczenie się w łóżku po wcześniejszym okresie suchości w nocy
- zakażenie drożdżakowe u dziewcząt w wieku przedpokwitaniowym
- objawy grypopodobne, w tym mdłości, wymioty, oddech o zapachu owoców, problemy z oddychaniem i utrata przytomności.
Objawy grypopodobne są powodowane, gdy niezdiagnozowana cukrzyca powoduje gromadzenie się ketonów w krwiobiegu. Stan ten nazywany jest cukrzycową kwasicą ketonową (DKA). DKA jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
Inne objawy ostrzegawcze typu 2
Możesz nie zauważyć nagłych objawów cukrzycy typu 2, ale znaki ostrzegawcze wymienione powyżej mogą zaalarmować Cię do choroby podstawowej. Cukrzyca może zostać u Ciebie zdiagnozowana, ponieważ udajesz się do lekarza z powodu:
- uporczywych infekcji lub wolno gojących się ran
- powikłań związanych z długotrwałym wysokim poziomem cukru we krwi, takich jak drętwienie lub mrowienie w stopach
- problemy z sercem
Możesz w ogóle nie doświadczać oczywistych objawów ostrzegawczych. Cukrzyca może rozwijać się przez wiele lat, a sygnały ostrzegawcze mogą być subtelne.
Kto jest zagrożony cukrzycą?
Cukrzyca może wystąpić w każdym momencie. Istnieją pewne czynniki ryzyka zarówno dla cukrzycy typu 1, jak i typu 2. Lista ta nie jest wyczerpująca i nawet dorośli mogą zachorować na cukrzycę typu 1, choć zdarza się to rzadko.
Diagnoza
Możesz doświadczać jednego lub więcej znaków ostrzegawczych związanych z cukrzycą. Jeśli tak się stanie, skontaktuj się z lekarzem, aby umówić się na wizytę.
Diagnozę cukrzycy można również postawić po wizycie u lekarza z powodu innego schorzenia lub rutynowego badania krwi.
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć cukrzycę, umów się na wizytę u swojego lekarza. Będzie on chciał wiedzieć:
Twoje objawy
historię rodziny
leki
alergie
Należy również przygotować listę pytań, które można zadać lekarzowi w związku z objawami ostrzegawczymi lub samą chorobą.
Lekarz zada pacjentowi pytania dotyczące objawów i może zdecydować o przeprowadzeniu pewnych badań.
Istnieje kilka testów pozwalających na zdiagnozowanie cukrzycy:
A1C: Ten test pokazuje, jaki był średni poziom glukozy we krwi w ciągu ostatnich 2 lub 3 miesięcy. Nie wymaga ono poszczenia ani picia.
Glukoza w osoczu na czczo (FPG): Przed wykonaniem tego testu należy pozostawać na czczo przez co najmniej 8 godzin.
Doustna tolerancja glukozy (OGTT): Ten test trwa od 2 do 3 godzin. Na początku badany jest poziom glukozy we krwi, a następnie powtarzany w odstępach 2-godzinnych po spożyciu określonego słodkiego napoju.
Przypadkowy test obciążenia glukozą w osoczu: Ten test można wykonać w dowolnym momencie i nie trzeba być na czczo.
Leczenie
Cukrzycę można leczyć na kilka sposobów. Dieta, aktywność fizyczna i staranne monitorowanie są ważne, jeśli masz cukrzycę, niezależnie od jej typu.
Jeśli masz cukrzycę typu 1, będziesz musiał przyjmować insulinę przez resztę swojego życia. Dzieje się tak, ponieważ Twój organizm nie wytwarza insuliny.
Jeśli masz cukrzycę typu 2, możliwe jest kontrolowanie stanu zdrowia poprzez zmianę stylu życia, np. dietę i ćwiczenia fizyczne. Może być również konieczne przyjmowanie leków doustnych lub wstrzykiwanych, w tym insuliny lub metforminy, w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi.
Jeśli masz cukrzycę, będziesz musiał uważnie kontrolować swoją dietę, aby zapobiec zbyt wysokiemu poziomowi cukru we krwi. Oznacza to na ogół obserwowanie spożycia węglowodanów, jak również ograniczenie nadmiernie przetworzonej, ubogiej w błonnik żywności.
Twój lekarz będzie współpracował z Tobą w celu opracowania planu leczenia, który pomoże Ci kontrolować poziom cukru we krwi.
Komentarze (0)