Co to jest cukrzyca typu 1?

Udostępnij

Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą. U osób z cukrzycą typu 1 komórki trzustki wytwarzające insulinę ulegają zniszczeniu, a organizm nie jest w stanie wytwarzać insuliny.

Insulina jest hormonem, który pomaga komórkom Twojego ciała wykorzystywać glukozę do produkcji energii. Twój organizm otrzymuje glukozę z pożywienia, które spożywasz. Insulina umożliwia przenikanie glukozy z krwi do komórek ciała.

Kiedy komórki mają wystarczającą ilość glukozy, wątroba i tkanki mięśniowe magazynują dodatkową ilość glukozy, zwaną również cukrem we krwi, w postaci glikogenu. Jest on rozkładany na cukier we krwi i uwalniany, gdy potrzebujesz energii między posiłkami, podczas ćwiczeń lub w czasie snu.

W cukrzycy typu 1 organizm nie jest w stanie przetworzyć glukozy z powodu braku insuliny. Glukoza z pożywienia nie może przedostać się do komórek. Powoduje to, że we krwi krąży zbyt dużo glukozy. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić zarówno do problemów krótkoterminowych, jak i długoterminowych.

Objawy cukrzycy typu 1

Poniżej wymienione są objawy cukrzycy typu 1:

  • nadmierne łaknienie
  • nadmierne pragnienie
  • niewyraźne widzenie
  • zmęczenie
  • częste oddawanie moczu
  • drastyczna utrata wagi w krótkim czasie.

U danej osoby może również wystąpić kwasica ketonowa, będąca powikłaniem cukrzycy. Objawy tego stanu obejmują:

  • szybkie oddychanie
  • suchość skóry i jamy ustnej
  • zarumieniona twarz
  • owocowy zapach z oddechu
  • mdłości
  • wymioty lub ból brzucha

Jeśli masz jeden lub więcej objawów cukrzycy typu 1, powinieneś odwiedzić swojego lekarza. Jeśli jednak wystąpią objawy kwasicy ketonowej, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną. Kwasica ketonowa to nagły przypadek medyczny. Dowiedz się więcej o wczesnych oznakach, jak również zaawansowanych objawach cukrzycy.

Cukrzyca typu 1 a cukrzyca typu 2

Istnieją dwa główne typy cukrzycy: typ 1 i typ 2. Mają one podobne objawy, a z czasem mogą prowadzić do wielu takich samych powikłań. Są to jednak bardzo różne choroby.

Cukrzyca typu 1 jest wynikiem tego, że organizm nie wytwarza samodzielnie insuliny. Przyjmowanie insuliny jest niezbędne do przeżycia, do przemieszczania glukozy z krwiobiegu do komórek ciała.

W przypadku osób cierpiących na cukrzycę typu 2, komórki przestały dobrze reagować na insulinę. Organizm ma trudności z przenoszeniem glukozy z krwi do komórek, pomimo odpowiedniego poziomu tego hormonu. W końcu ich organizm może całkowicie przestać wytwarzać odpowiednią ilość insuliny.

Cukrzyca typu 1 rozwija się bardzo szybko, a jej objawy są oczywiste. W przypadku osób cierpiących na cukrzycę typu 2, choroba może rozwijać się przez wiele lat. W rzeczywistości, osoba z cukrzycą typu 2 może nie wiedzieć, że ją ma, dopóki nie wystąpią u niej komplikacje.

Te dwa typy cukrzycy są wywoływane przez różne czynniki. Mają one również unikalne czynniki ryzyka. Przeczytaj o podobieństwach i różnicach między typami cukrzycy.


Przyczyny cukrzycy typu 1

Dokładna przyczyna cukrzycy typu 1 nie jest znana. Uważa się jednak, że jest to choroba autoimmunologiczna. Układ odpornościowy organizmu błędnie atakuje komórki beta w trzustce. Są to komórki, które wytwarzają insulinę. Naukowcy nie do końca rozumieją, dlaczego tak się dzieje.

Pewną rolę mogą odgrywać czynniki genetyczne i środowiskowe, takie jak wirusy.