12 sygnałów, że Twoje dziecko ma zaparcia (+ co robić)

Udostępnij

Jak stwierdzić, czy Twoje dziecko ma zaparcia (możesz być zaskoczony!) - plus jak sprawić, by poczuło się lepiej - od urologa dziecięcego Steve'a Hodgesa, MD.

Zaparcia są niezwykle powszechne wśród dzieci. To źródło bólu brzucha numer jeden wśród dzieci! A oto coś innego, co może Cię naprawdę zaskoczyć: Zaparcia mogą być ukrytą przyczyną moczenia nocnego.

Jeśli wydaje ci się, że twoje dziecko nie ma zaparć, może powinieneś pomyśleć jeszcze raz, mówi dr Steve Hodges, urolog dziecięcy i współautor książki It's No Accident: Breakthrough Solutions To Your Child's Wetting, Constipation, Utis, And Other Potty Problems. "Najczęstszym błędnym przekonaniem jest to, że jeśli Twoje dziecko robi kupę codziennie lub co drugi dzień, to nie ma zaparcia" - mówi Hodges.

On i współautorka książki, Suzanne Schlosberg, są na misji edukowania rodziców na temat dzieci i zaparć - nie tylko dlatego, że są one tak powszechne, ale także dlatego, że jest to powszechnie pomijana przyczyna moczenia nocnego, infekcji dróg moczowych i innych problemów z nocnikiem.

Na osobistej notatce, czytanie To nie jest przypadek dwa lata temu było dla mnie momentem żarówki, ponieważ zdałem sobie sprawę, że moczenie nocne mojego młodszego syna było prawdopodobnie spowodowane zaparciami - coś, czego nigdy wcześniej nie brałem pod uwagę. Gdy tylko rozwiązałam problem zaparć, moczenie nocne ustało.

12 sygnałów, że twoje dziecko ma zaparcia

Czy któryś z tych objawów brzmi znajomo?

Co powoduje zaparcia u dzieci?

Według Dr. Hodgesa:

 • Typowa zachodnia dieta (zwłaszcza taka, która zawiera dużo "dziecięcego jedzenia", takiego jak nuggetsy z kurczaka, pizza i makaron z serem) jest bardzo uboga w błonnik. W rezultacie, kupa staje się twarda i bolesna do wypchnięcia.
 • Zaparcia może wywołać takżetrening noc nikowy. Małe dzieci nie rozumieją, że muszą iść, kiedy czują potrzebę - zamiast tego uczą się, jak "wstrzymywać się" do czasu, kiedy jest to pilne (lub kiedy rodzice każą im iść).
 • Przytrzymywanie może być jeszcze gorsze, kiedy dzieci idą do szkoły i mogą mieć ograniczony dostęp do łazienki, albo po prostu są zbyt przestraszone lub nieśmiałe, żeby z niej skorzystać. Całe to trzymanie może prowadzić do zatkania systemu.
 • Brak ćwiczeń.

Jak zaparcia prowadzą do moczenia nocnego?

Kiedy dzieci mają zaparcia, ich jelita mogą stać się wypełnione stolcem. Pęcherz kończy się na tym, że zostaje ściśnięty i nie jest w stanie utrzymać tyle moczu, mówi dr Hodges. Powiększone jelita mogą również podrażniać nerwy, które kontrolują pęcherz, prowadząc do skurczów pęcherza (i wypadków).

Co powinieneś zrobić, jeśli twoje dziecko ma zaparcia?

"Kluczem jest, aby wyprzedzić zaparcia", mówi dr Hodges. "Spraw, aby kupa była znowu miękka, aby nie rozwinęli nawyku trzymania. I pozbądź się zalegającej kupy, której nie opróżnili". On zaleca:

 • Poważne oczyszczenie jelit, zwykle za pomocą MiraLAX (lub jego generycznego odpowiednika). W przeciwieństwie do innych rodzajów środków przeczyszczających, MiraLAX można stosować długotrwale. Łatwo miesza się go z płynem i jest bez smaku. Dr Hodges podaje wytyczne i sugestie dotyczące dawkowania w swojej książce "To nie przypadek".
 • Poproś dziecko, aby usiadło na toalecie na pięć minut po śniadaniu i obiedzie (odruch opróżniania jelit jest zwykle najsilniejszy rano).
 • Zwiększenie ilości błonnika w diecie (patrz poniżej).

Jakie są najlepsze pokarmy, aby złagodzić zaparcia?

Dieta dzieci powinna zawierać dużo pokarmów naturalnie bogatych w błonnik, który pomaga utrzymać miękką kupę. Pełne ziarna, orzechy i nasiona oraz fasola są bogate w błonnik. Owoce i warzywa są szczególnie dobre, ponieważ zawierają dużo błonnika i płynów, a płyn jest niezbędny do utrzymania stolca w ruchu.

Niektóre owoce i warzywa o wysokiej zawartości błonnika to:

 • Jagody
 • Gruszki i jabłka (z skórką)
 • Banany
 • Pomarańcze
 • Szpinak
 • Kiełki brukselki
 • Ziemniaki (z skórką)
 • Brokuły

Aby bezpłatnie pobrać powyższą tabelę oraz przyjazną dzieciom, ilustrowaną "tabelę kupy", która pomoże Tobie i Twoim dzieciom w prowadzeniu dziennika, przejdź tutaj.

Aby dowiedzieć się więcej o tym wydaniu, książce i autorach, odwiedź ich stronę internetową.

12 oznak, że twoje dziecko ma zaparcia (możesz być zaskoczony!) Kliknij, aby Tweetnąć Ta strona zawiera linki afiliacyjne Amazon. Jeśli kupisz produkt za pośrednictwem tych linków, Twój koszt będzie taki sam, ale otrzymam niewielką prowizję, aby pomóc w kosztach operacyjnych tego bloga. Dzięki za wsparcie!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz