Cukrzyca: Fakty, statystyki i ty

Udostępnij


Cukrzyca to termin określający grupę zaburzeń, które powodują podwyższony poziom cukru (glukozy) we krwi w organizmie.

Glukoza jest kluczowym źródłem energii dla Twojego organizmu:

  • mózgu
  • mięśni
  • tkanek

Kiedy jesz, Twój organizm rozkłada węglowodany na glukozę. Wywołuje to w trzustce wydzielanie hormonu zwanego insuliną, który działa jak "klucz" umożliwiający glukozie przedostanie się z krwi do komórek.

Jeśli Twój organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, aby skutecznie zarządzać glukozą, nie może funkcjonować lub działać prawidłowo. Prowadzi to do wystąpienia objawów cukrzycy.

Cukrzyca, która nie jest dobrze zarządzana, może powodować poważne powikłania poprzez uszkodzenie naczyń krwionośnych i narządów. Może zwiększać ryzyko wystąpienia:

  • choroby serca
  • udaru mózgu
  • choroby nerek
  • uszkodzenia nerwów
  • choroby oczu

Odżywianie i ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w leczeniu cukrzycy, ale ważne jest również kontrolowanie poziomu glukozy we krwi. Leczenie może obejmować przyjmowanie insuliny lub innych leków.

Rodzaje cukrzycy

Oto podział na różne rodzaje cukrzycy:

  • Stan przedcukrzycowy: Poziom glukozy we krwi jest wyższy niż to, co jest uważane za normalne, ale nie jest wystarczająco wysoki, aby zakwalifikować się jako cukrzyca.
  • Cukrzyca typu 1: Trzustka nie wytwarza insuliny.
  • Cukrzyca typu 2: Trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie potrafi jej skutecznie wykorzystać.
  • Cukrzyca ciążowa: Osoby będące w ciąży nie są w stanie wytworzyć i wykorzystać całej potrzebnej im insuliny.

Stan przedcukrzycowy

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetyków (ADA), osoby, u których rozwija się cukrzyca nieinsulinozależna (cukrzyca typu 2) prawie zawsze mają stan przedcukrzycowy. Oznacza to, że poziom glukozy we krwi jest podwyższony, ale nie jest jeszcze na tyle wysoki, aby uznać go za cukrzycę.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szacuje, że 88 milionów dorosłych Amerykanów cierpi na prediabetes, a ponad 84 procent z nich nie jest zdiagnozowanych.

Cukrzyca typu 1

W przypadku cukrzycy typu 1 trzustka nie jest w stanie produkować insuliny. Według ADA, prawie 1,6 miliona Amerykanów cierpi na to zaburzenie.

Cukrzyca nieinsulinozależna (cukrzyca typu 2)
Cukrzyca nieinsulinozależna, czyli cukrzyca typu 2, jest najczęstszą postacią cukrzycy.

W tym zaburzeniu trzustka może początkowo wytwarzać insulinę, ale komórki organizmu nie są w stanie skutecznie na nią reagować. Jest to znane jako insulinooporność.

CDCTrusted Source zauważa, że 90 do 95 procent zdiagnozowanych przypadków to cukrzyca typu 2.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa rozwija się w czasie ciąży. CDC szacuje między 2 a 10 procentTrusted Source ciąż w Stanach Zjednoczonych są dotknięte cukrzycą ciążową każdego roku.

Według National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK), osoby z cukrzycą ciążową będą miały większe szanse na rozwój cukrzycy typu 2 w ciągu 10 lat.

Źródło: Raport CDC z 2020 r.
Częstość występowania i zachorowalność
Według CDCTrusted Source, ponad 100 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych żyje z cukrzycą lub prediabetes. A ADA oszacowała w 2018 r., że z 34,2 mln Amerykanów z cukrzycą, 7,3 mln nie wiedziało, że ją ma.

Źródło: IDF Diabetes Atlas 9. edycja, 2019 r.
CDC raportujeTrusted Source było 1,3 miliona nowych przypadków zdiagnozowanej cukrzycy w 2017 roku, co sugeruje, że nowe przypadki mogą być wyrównane po wzroście przez lata.

Źródło: Raport CDC z 2020 r.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Wcześniej znany jako cukrzyca młodzieńcza, cukrzyca typu 1 jest zwykle diagnozowana w dzieciństwie. CDC szacuje mniej niż 10 procentTrusted Source osób z cukrzycą mają typ 1.

Podczas gdy czynniki takie jak genetyka i niektóre wirusy mogą przyczynić się do tej choroby, jej dokładna przyczyna nie jest znana. Obecnie nie ma lekarstwa ani żadnego znanego sposobu zapobiegania, ale istnieją metody leczenia, które pomagają kontrolować objawy.

Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wzrasta wraz z wiekiem.

Jesteś również bardziej narażona na jej wystąpienie, jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową lub cukrzycę przedciążową. Inne czynniki ryzyka to otyłość lub nadwaga, a także występowanie cukrzycy w rodzinie.

Chociaż nie można całkowicie wyeliminować ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, zdrowa dieta, kontrola masy ciała i regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w jej zapobieganiu.

Niektóre grupy etniczne są bardziej narażone na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, co najprawdopodobniej wynika z nierówności w systemie opieki zdrowotnej.

Grupy etniczne obejmują:

  • Afroamerykanie
  • Latynosi i Hiszpanie
  • rdzenni Amerykanie
  • mieszkańcy wysp Pacyfiku
  • Amerykanie azjatyccy

Powikłania

Ślepota jest częstym powikłaniem cukrzycy.

Zwłaszcza retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną ślepoty wśród osób z cukrzycą. Według danych Narodowego Instytutu Oka jest to główna przyczyna utraty wzroku wśród dorosłych w wieku produkcyjnym.

Cukrzyca jest również jedną z głównych przyczyn niewydolności nerek. Uszkodzenie układu nerwowego, czyli neuropatia, również dotyka do połowy osób z cukrzycą.

Wiele osób z cukrzycą ma zaburzone czucie w dłoniach i stopach, czyli zespół cieśni nadgarstka. Cukrzyca może również powodować problemy trawienne i zaburzenia erekcji.

Stan ten zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu, a także jest związany z podwyższonym ryzykiem wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi.

Cukrzyca może również prowadzić do amputacji kończyny dolnej.

Według ADA, cukrzyca jest siódmą główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych.

Koszty cukrzycy

ADA szacuje w 2017 roku, że zdiagnozowana cukrzyca doprowadziła do około 237 milionów dolarów bezpośrednich kosztów medycznych, takich jak opieka szpitalna i leki na receptę, a także kolejne 90 milionów dolarów w zmniejszonej produktywności.

Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich żyje z cukrzycą, ważne jest, aby utrzymać ją dobrze zarządzane. Odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna, przestrzeganie wszystkich zaleceń zespołu opieki zdrowotnej oraz regularne wizyty lekarskie to świetny sposób, aby to osiągnąć.

Jeśli doświadczasz jakichkolwiek objawów cukrzycy, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek czynniki ryzyka, zwróć się do swojego lekarza po poradę i badania.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz