Żywność dla płodności

Udostępnij

Choć sama nie miałam problemów z zajściem w ciążę, widziałam, jak kilkoro przyjaciół i członków rodziny zmagało się z bólem i stresem związanym z niepłodnością, w tym z niepłodnością wtórną, czyli niemożnością zajścia w ciążę po urodzeniu jednego lub więcej dzieci. Dziś cieszę się, że mam gościnny wpis napisany przez dwie koleżanki dietetyczki, Sarah Haas i Elizabeth Shaw, które współpracują, aby pomóc w podniesieniu świadomości na ten temat. Dzielą się one swoimi własnymi historiami związanymi z niepłodnością, a także wiedzą na temat tego, jak odżywianie może pomóc.


Przez Sarę Haas i Elizabeth Shaw

To miejsce, w którym nigdy nie sądziłyśmy, że się znajdziemy, odnajdując sens w naszej diagnozie "niepłodności". Byliśmy młodzi (ish), w kształcie, i heck, byliśmy dietetyków. Jak to możliwe? W naszych umysłach nie pasowałyśmy do stereotypu. Ale tak było, i tak samo może być z Tobą. Chcemy podzielić się naszymi historiami, aby Cię wesprzeć, wiedząc, że być może czujesz się tak, jak my - przytłoczona i samotna. Najpierw wprowadzenie.

Sara:

Po dwóch latach zmagań z poczęciem dziecka wiedzieliśmy, że coś jest nie w porządku. Wizyta u lekarza potwierdziła naszą niepłodność, ale nie postawiła diagnozy. To była przejażdżka rollercoasterem emocji. Około półtora roku po rozpoczęciu badań i leczenia niepłodności postanowiliśmy zrobić sobie miesięczną przerwę od lekarza. Jak na ironię, to właśnie podczas tego miesiąca bez leczenia otrzymaliśmy nasz cud. Jesteśmy błogosławieni, że mamy w naszym życiu małego, uduchowionego malucha, ale teraz doświadczamy wtórnej niepłodności. Znam moc jedzenia na zdrowie i skupiam się na tym. Odżywianie od wewnątrz może pomóc przygotować twoje ciało na ciążę i jak się okazuje, nie tylko ja tak czuję.

Liz:

Zostałam zdiagnozowana jako bezpłodna trochę ponad rok temu po 2 latach testów. Wiem, że z czasem będziemy mieli rodzinę, o której zawsze marzyliśmy. Może nie będzie to droga konwencjonalna, ale jest rok 2016 - co jest już "konwencjonalne"? Mój mąż i ja rozpoczynamy IVF (zapłodnienie in vitro) i wiem, że to, co z tego wyniknie, jest całkowicie poza naszą kontrolą. W tej chwili skupiam się na rzeczach, które mogę kontrolować, takich jak stres, kondycja i odżywianie. Wiem, jak ważne jest dostarczanie mojemu ciału odpowiednich rodzajów pożywienia, zwłaszcza tych, które zwiększają szanse na poczęcie. Zdecydowanie wiele się nauczyłam i jestem zaszczycona, że mogę się tym podzielić również z wami.

Teraz porozmawiajmy o pokarmach, które mogą pomóc zwiększyć płodność. Podczas gdy te pokarmy z pewnością nie są lekarstwem na niepłodność, istnieją badania, które potwierdzają, że mogą być one korzystne.

Żywność dla płodności

1. Pomidory:

Pomidory zawierają ważny przeciwutleniacz, likopen, wykazano, aby zwiększyć męską płodność. Puszkowane odmiany pakują jeszcze większą dawkę likopenu niż świeże, więc nie bój się ich używać.

Pomysły na jedzenie dla płodności: Wypróbuj Sally's Easy Homemade Pizza Sauce i użyj go jako bazy do Sara's Broiled Tomato Grilled Cheese lub Liz's Italian Cauliflower Toast.

2. Grzyby:

Badania pokazują, że odpowiedni poziom witaminy D pomaga w poprawie wyników technologii wspomaganego rozrodu. Wybierz grzyby wystawione na działanie promieni UVB, aby dostarczyć prawie 100% dziennych zalecanych wartości.

Pomysł na jedzenie dla płodności: Wypróbuj Sally's Veggie Stir Fry, to świetne miejsce na wykorzystanie tych grzybów. Spróbuj też Sautéed Mushrooms with Thyme Sary lub Sautéed Serrano Mushrooms Liz.

3. Nabiał z pełnego mleka:

Nabiał z pełnego mleka może być lepszy niż niskotłuszczowy lub beztłuszczowy nabiał, jeśli chodzi o niepłodność. Badania wykazały, gdy kobiety spożywały 1-2 porcji pełnego mleka nabiału dziennie w porównaniu do odmian o niższej zawartości tłuszczu, mieli wyższy wskaźnik sukcesu poczęcia. Dostosuj się do wzrostu kalorii w innych obszarach swojej diety, aby utrzymać zdrową wagę.

Pomysły na jedzenie dla płodności: Spróbuj pełnego mleka w jednym z Sally's Peanut Butter Breakfast Shake's. Albo zjedz kawałek czekoladowego chleba bananowego Sary lub czekoladowej amarantusowej granoli Liz z kubkiem zimnego mleka.

4. Pełne ziarno:

Dokonaj przejścia z przetworzonych, rafinowanych ziaren na całe ziarna, aby kontrolować poziom cukru we krwi i utrzymać poziom insuliny w ryzach. Badania pokazują, że całe ziarna (węglowodany złożone) mogą pomóc poprawić owulację.

Pomysły na jedzenie dla płodności: Użyj Whole Wheat Crepes Sally's jako bazy dla pikantnych lub słodkich nadzień. Spróbuj też Cytrynowo-czosnkowej Quinoa z Grillowanymi Warzywami Sary lub Grano Sałatki z Boczkiem, Jarmużem i Pomidorami Liz.

5. Białka pochodzenia roślinnego:

Rozważ zastąpienie niektórych mięs w swojej diecie białkami pochodzenia roślinnego, takimi jak orzechy, rośliny strączkowe, fasola i soja. Nurses' Health Study wykazały, że kobiety, które jadły większość swoich białek z roślin miały najniższą częstość występowania niepłodności.

Pomysły na potrawy na płodność: Wykorzystaj fasolę w kreatywny sposób, robiąc hummus. Sally ma świetny przepis na Łatwy Domowy Hummus. Spróbuj też sałatki z czarnej fasoli z miodowo-cytrynowym winegretem Sary lub zupy z fasoli i szpinaku Liz.

Aby uzyskać jeszcze więcej informacji na temat jedzenia i płodności, śledźcie serię Piątek Płodności na naszych blogach.

5 pokarmów, które mogą pomóc w płodności:

Click To Tweet

Sara Haas, RDN, LDN, jest ekspertem w dziedzinie żywności i żywienia z formalnym wykształceniem w dziedzinie sztuki kulinarnej. Pracuje jako niezależny pisarz, twórca przepisów, autorytet medialny i konsultant dietetyk/kucharz. Możesz śledzić ją na jej blogu oraz na Twitterze, Instagramie, Pintereście, Facebooku i Yummly. Elizabeth Shaw, MS, RDN, CLT jest zarejestrowanym dietetykiem żywieniowym i certyfikowanym terapeutą ds. stylu życia i wydajności. Jest właścicielką firmy konsultingowej zajmującej się komunikacją żywieniową i wellness, a także profesorem adiunktem w dziedzinie żywienia na lokalnych uczelniach. Możesz śledzić ją na jej blogu oraz na Twitterze, Instagramie, Pintereście, Facebooku, LinkedIn i Yummly.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz