Co musisz wiedzieć o cukrzycy i nieostrym widzeniu

Udostępnij


Cukrzyca może prowadzić do niewyraźnego widzenia na kilka sposobów.

W niektórych przypadkach jest to niewielki problem, który można rozwiązać poprzez ustabilizowanie poziomu cukru we krwi lub zażycie kropli do oczu. W innych przypadkach jest to oznaka czegoś poważniejszego, co warto omówić z lekarzem.

W rzeczywistości, niewyraźny wzrok jest często jednym z pierwszych objawów ostrzegawczych cukrzycy.

Cukrzyca a Twoje oczy

Cukrzyca to złożony stan metaboliczny, w którym Twój organizm albo nie jest w stanie produkować insuliny, albo produkuje jej za mało, albo po prostu nie jest w stanie efektywnie wykorzystywać insuliny.

Insulina jest ważna, ponieważ pomaga rozkładać i dostarczać cukier (glukozę) do komórek w całym organizmie, które potrzebują go do produkcji energii.

Ilość cukru we krwi wzrasta, jeśli nie masz wystarczającej ilości insuliny do jego rozkładu. Jest to znane jako hiperglikemia. Hiperglikemia może negatywnie wpływać na każdą część Twojego ciała, w tym na oczy.

Przeciwieństwem hiperglikemii jest hipoglikemia, czyli niski poziom cukru we krwi. Może to również tymczasowo prowadzić do nieostrego widzenia, dopóki poziom glukozy nie powróci do normalnego zakresu.

Niewyraźne widzenie

Niewyraźne widzenie oznacza, że trudniej jest dostrzec drobne szczegóły w tym, co widzisz. Kilka przyczyn może wynikać z cukrzycy, ponieważ może to być oznaką, że poziom glukozy nie mieści się we właściwym zakresie - albo jest zbyt wysoki, albo zbyt niski.

Przyczyną zamglonego widzenia może być wyciek płynu do soczewki oka. Powoduje to, że soczewka puchnie i zmienia kształt. Zmiany te utrudniają Twojemu wzrokowi skupienie się, więc wszystko zaczyna wyglądać niewyraźnie.

Nieostre widzenie może również wystąpić po rozpoczęciu leczenia insuliną. Jest to spowodowane przemieszczaniem się płynów, ale na ogół ustępuje po kilku tygodniach. U wielu osób wraz z ustabilizowaniem się poziomu cukru we krwi, stabilizuje się również wzrok.

Długotrwałe przyczyny nieostrego widzenia mogą obejmować retinopatię cukrzycową - termin ten opisuje zaburzenia siatkówki spowodowane cukrzycą, w tym retinopatię proliferacyjną.

Retinopatia proliferacyjna występuje wtedy, gdy naczynia krwionośne przeciekają do środka oka. Poza nieostrym widzeniem, możesz również doświadczać plamek lub pływaków, lub mieć problemy z widzeniem w nocy.

Niewyraźne widzenie może wystąpić również w przypadku rozwoju zaćmy. U osób z cukrzycą zaćma rozwija się zwykle w młodszym wieku niż u innych dorosłych. Zaćma powoduje, że soczewka oka staje się mętna.

Inne objawy obejmują:

  • wyblakłe kolory
  • zamglone lub niewyraźne widzenie
  • podwójne widzenie, zwykle tylko w jednym oku
  • wrażliwość na światło
  • odblaski lub aureole wokół świateł
  • widzenie, które nie poprawia się po założeniu nowych okularów lub recepta, którą trzeba często zmieniać

Hiperglikemia 

Hiperglikemia wynika z gromadzenia się glukozy we krwi, gdy organizmowi brakuje insuliny, która pomaga w jej przetwarzaniu.

Oprócz nieostrego widzenia, inne objawy hiperglikemii obejmują:

  • ból głowy
  • zmęczenie
  • zwiększone pragnienie i oddawanie moczu.

Zarządzanie poziomem glukozy w celu uniknięcia hiperglikemii jest ważne, ponieważ z czasem słaba kontrola poziomu cukru we krwi może prowadzić do większych problemów ze wzrokiem i potencjalnie zwiększyć ryzyko nieodwracalnej ślepoty.

Jaskra

Niewyraźne widzenie może być również objawem jaskry, choroby, w której ciśnienie w oku uszkadza nerw wzrokowy. Według Narodowego Instytutu Oka, jeśli masz cukrzycę, ryzyko wystąpienia jaskry jest dwukrotnie większe niż w przypadku innych dorosłych.

Inne objawy jaskry mogą obejmować:

  • utrata widzenia peryferyjnego lub widzenie tunelowe
  • aureole wokół świateł
  • zaczerwienienie oczu
  • ból oczu (oczu)
  • mdłości lub wymioty.

Obrzęk plamki żółtej

Plamka jest centralną częścią siatkówki i jest to część oka, która zapewnia ostre widzenie centralne.

Obrzęk plamki to sytuacja, w której plamka pęcznieje z powodu wyciekającego płynu. Inne objawy obrzęku plamki żółtej to pofałdowane widzenie i zmiany kolorów.

Cukrzycowy obrzęk plamki, czyli DME, wynika z retinopatii cukrzycowej. Zwykle dotyka on obojga oczu.

Narodowy Instytut Oka szacuje, że około 7,7 miliona Amerykanów ma retinopatię cukrzycową, a wśród nich prawie jeden na dziesięciu ma DME.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza 

Jeśli chorujesz na cukrzycę, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia różnych problemów z oczami. Ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom kontrolnym i okulistycznym. Powinno to obejmować kompleksowe badanie wzroku z dylatacją co roku.

Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi o wszystkich swoich objawach, a także o wszystkich przyjmowanych lekach.

Niewyraźne widzenie może być drobnym problemem, który można szybko rozwiązać, np. stosując krople do oczu lub nową receptę na okulary.

Może ono jednak również wskazywać na poważną chorobę oczu lub schorzenie inne niż cukrzyca. Dlatego właśnie należy zgłaszać lekarzowi zamazane widzenie i inne zmiany w widzeniu.

W wielu przypadkach wczesne leczenie może skorygować problem lub zapobiec jego pogorszeniu.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz