Cukrzyca: Czy pocenie się jest normalne?

Udostępnij

Chociaż nadmierne pocenie się może mieć wiele różnych przyczyn, niektóre z nich są związane z cukrzycą.

Istnieją trzy rodzaje problemów z poceniem się:

Nadpotliwość. Ten rodzaj pocenia się nie musi być spowodowany temperaturą lub ćwiczeniami.
Pocenie smakowe. Ten typ jest spowodowany jedzeniem i jest ograniczony do twarzy i szyi.
Nocne poty. Są one spowodowane niskim poziomem glukozy we krwi w nocy.
Leczenie zależy od rodzaju pocenia się, które u ciebie występuje. Twój lekarz może zalecić najlepsze leczenie, które pomoże złagodzić lub zatrzymać nadmierne pocenie się.

Ponadto, ponieważ obfite pocenie się może być oznaką innych, poważniejszych schorzeń, zawsze powinieneś udać się do lekarza w celu ustalenia podstawowej przyczyny.

Nadpotliwość

Nadpotliwość to termin oznaczający nadmierne pocenie się, które nie zawsze jest wynikiem ćwiczeń lub ciepłej temperatury. Technicznie rzecz biorąc, nadpotliwość pierwotna to nadmierne pocenie się, które nie ma znanej przyczyny.

Nadpotliwość wtórna, zwana również diaforezą, to termin oznaczający nadmierne pocenie się, które jest objawem lub skutkiem ubocznym czegoś innego.

Jeśli masz cukrzycę i oprócz pocenia się masz problemy z kontrolowaniem pęcherza lub nietypowy rytm serca, może to wskazywać na neuropatię autonomiczną. Jest ona spowodowana uszkodzeniem nerwów, które kontrolują takie funkcje, jak pęcherz, ciśnienie krwi i pocenie się.

Nadmierne pocenie się może również wystąpić przy otyłości, która często towarzyszy cukrzycy. Może to być również efekt uboczny różnych leków, w tym niektórych przepisywanych na cukrzycę.

Pocenie się podniebienne

Pocenie się podniebienne jest poceniem się w odpowiedzi na jedzenie lub jedzenie. Chociaż często zdarza się, że pocimy się przy pikantnych potrawach, niektóre schorzenia nasilają tę reakcję. Podstawową przyczyną może być neuropatia autonomiczna.

Osoby cierpiące na autonomiczną neuropatię cukrzycową lub nefropatię cukrzycową są bardziej narażone na pocenie się podniebienne niż osoby bez tych schorzeń. Jeśli podczas jedzenia lub picia obficie pocisz się w okolicy głowy i szyi, to znaczy, że odczuwasz pocenie smakowe. Może się ono pojawić również na samą myśl o jedzeniu lub jego zapachu.

Nocne poty

Nocne poty są często spowodowane niskim poziomem glukozy we krwi, co może wystąpić u osób przyjmujących insulinę lub leki przeciwcukrzycowe znane jako sulfonylomoczniki. Kiedy poziom glukozy we krwi spada zbyt nisko, wytwarzasz nadmiar adrenaliny, co powoduje pocenie się.

Kiedy poziom glukozy we krwi wróci do normy, pocenie się powinno ustąpić. Nocne poty mogą mieć również przyczyny niezwiązane z cukrzycą, takie jak menopauza.

Wiele czynników może przyczynić się do powstawania nocnych potów. Należą do nich:

  • ćwiczenia fizyczne zbyt blisko pory snu
  • niektóre rodzaje insuliny przyjmowane wieczorem
  • picie alkoholu wieczorem.

Kontrola poziomu glukozy we krwi jest najlepszym sposobem na opanowanie nocnych potów spowodowanych niskim poziomem glukozy we krwi. Czasami samo dostosowanie czasu ćwiczeń lub zjedzenie przekąski przed snem może pomóc. Twój lekarz może pomóc ci zmienić dietę, ćwiczenia lub leki, aby zmniejszyć lub wyeliminować nocne poty.

Leczenie nadmiernego pocenia się

Leczenie nadmiernego pocenia się zazwyczaj wymaga stosowania leków. Mogą one wywoływać skutki uboczne i mieć różny poziom skuteczności. Większość z nich to leki miejscowe lub tabletki, ale często stosuje się również Botox (wstrzykiwanie toksyny botulinowej).

 

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem
Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli:

nadmierne pocenie się przeszkadza w codziennych czynnościach
pocenie się powoduje u ciebie emocjonalny lub społeczny niepokój
nagle zaczynasz się pocić bardziej niż zwykle
doświadczasz nocnych potów bez wyraźnego powodu
Nadmierne pocenie się może być oznaką poważniejszych problemów, takich jak:

  • atak serca
  • niektóre nowotwory
  • zaburzenia układu nerwowego
  • infekcja
  • zaburzenia tarczycy

Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wraz z nadmiernym poceniem się wystąpią następujące objawy. Mogą to być oznaki czegoś poważniejszego:

  • temperatura 104°F lub wyższa
  • dreszcze
  • ból w klatce piersiowej
  • zawroty głowy
  • nudności

Lekarz może postawić diagnozę na podstawie wywiadu i badania fizykalnego. Postawienie diagnozy może również wymagać nałożenia na skórę substancji powodujących wydzielanie niewielkich ilości potu lub przeprowadzenia badań w celu wykrycia innych zaburzeń.

Konkluzja:

Chociaż nadmierne pocenie się może wystąpić u każdego, niektóre przyczyny są bezpośrednio związane z cukrzycą. Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza i znaleźć przyczynę. Osoby, które obficie się pocą, są bardziej podatne na infekcje skóry i mogą doświadczać emocjonalnego i społecznego niepokoju z powodu zakłopotania.

Nadmierne pocenie się może być również oznaką poważniejszych schorzeń. Jeśli masz problemy z nienormalnym poceniem się, porozmawiaj z lekarzem. Dostępnych jest kilka leków i terapii łączonych, które mogą być skuteczne w opanowaniu nadmiernego pocenia się.